Kedves kolléga, úgy gondolom nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom a múlt évnél csak jobb jöhet. Az előző év a 2008-2009 válsághoz mérhető a közelmúltból máshoz nem.
Európa
A beruházások látványosan visszaestek nemcsak hazánkban, hanem egész Európában. Hiszem, hogy ennek hamarosan vége szakad, a megszorítások helyett a beruházások fogják átvenni a fő szerepet. Ezt nem a kristálygömb mondatja velem, sokkal inkább a politikai realitás. Idén EU választások jönnek, és a német vagy francia példát látva a polgároknak finoman szólva sem jön be az elmúlt évek gazdaságpolitikája.
Németországban a legnagyobb ingatlan beruházó cégek hatalmas bajban vannak. Nem a Kínai típusú fantom városok építése miatt, hanem mert a magas kamatok és megszorítások a földbe állította az éptőipart egész Európában.
A magas energiaárak magas kamatok és az exportpiacok fokozatos elvesztéséhez vezettek. Európának lassan be kell látnia, hogy az álmok helyett ideje lenne visszatérni a realitások talajára. Ami rossz hír, hogy az EKB jelenleg nem tárgyal az irányadó kamatok csökkentéséről.
Ázsia
Az ázsiai országok 2024-ben továbbra is afejlődés motorjai lesznek. Így az Ázsiai Fejlesztési Bank az ázsiai-csendes-óceáni térség feltörekvő gazdaságainak 2023-as gazdasági növekedési előrejelzését 4,7%-ról 4,9%-ra javította, 2024-ben pedig 4,8%-on hagyta.
Kína, viszont már nem képes produkálni azt a félelmetes bővülést mint korábban. Kína továbbra is meghatározó gazdaság marad a világban. 2024-ben a párt az ipar fejlesztést tűzte ki célul a belső kereslet bővülésével szemben. Kérdés, hogy ez mennyire képes elvenni a fókuszt a kínai árnyékbankrendszer illetve az ingatlanszektor katasztrofális állapotáról? Kideül…
Mit várhatunk a világtól?
Az idei év alig ígérkezik jobbnak, mint az előző. A negatív tényezők és globális kihívások száma szó szerint hónapról hónapra nő. Keletkezésüket szinte lehetetlen megjósolni, és még a regionális események következményei is globális következményekkel járhatnak ami egyértelműen egy ennyire globalizált világ fonákos oldala.
Növekvő geopolitikai feszültség és a fegyveres konfliktusok száma (Kína – USA, Kína – Tajvan, Ukrajna – Oroszország, Közel-Kelet).
A gazdasági növekedés lehetséges lassulása Kínában.
Az amerikai elnökválasztási kampány és a 2024. novemberi amerikai elnökválasztás eredménye.
Magas hitelköltségek (csökkentés kilátásba helyezésével).
Magas adósságteher a világ számos országában.
Csökkenő üzleti és fogyasztói bizalom a fejlett országokban.
Illetve egy még korábban nem kifejtett de súlyos probléma.
Egy új Szuezi válság
A Szuezi-csatornán (amelyen keresztül a világkereskedelem rakományainak mintegy 12%-a halad át) keresztülhaladó hajózás blokkolását a jemeni Houthik által a kereskedelmi hajók ellen indított rakéta- és UAV-támadások.
A világ legnagyobb szállítmányozási vállalatai, az MSC, a Maersk, a CMA CGM stb. már most megtagadták a Bab-el-Mandeb-szoroson (a Vörös-tenger déli bejárata) való áthaladást, és hajóikat Afrika körül küldik. Ez elkerülhetetlenül hatással lesz az áruk költségére, mivel növeli a logisztikai költségeket és a szállítási időt (további 10-14 nap).
Ez Egyiptom gazdaságát is súlyosan fogja érinteni, mivel a Szuezi-csatornán keresztül történő hajóátkelésből származó bevételek csökkennek. Sokan vélik, hogy a fegyveres védelem megoldás, de mások szerint ez csak egy újabb eszkalációs kockázat.
Mi lesz az acéllal?
A 2023 decemberében megfigyelt árnövekedési trend 2024 első felében folytatódik, amit a kínai termelés csökkenése és a növekvő belföldi kereslet támogat illetve a vietnámi piac pozitív visszajelzései is.
A kereslet stabil marad a kulcsfontosságú ágazatokban, például az építőiparban és az infrastruktúrában, bár más területeken a globális gazdasági lassulás miatt némi gyengülés tapasztalható.
A globális kereskedelmi áramlások a folyamatos geopolitikai feszültségek és a protekcionista politikák miatt továbbra is változékonyak maradnak.
A Fitch szerint a globális fémipar fő kockázatai közé tartoznak a tartósan magas kamatlábak, amennyiben a fejlett piacokon az infláció fennmarad, a magas energiaárak és a kínai gazdaság lassulása.
Acél Európában
Az EUROFER európai acélszövetség a maga részéről az Európai Unió látható acélfogyasztásának 7,6%-os növekedésére számít 2024-ben, bár a korábbi előrejelzés 6,2%-os növekedést valószínűsített. Ezt az alacsonyabb infláció és energiaárak miatt az autóipar, a feldolgozóipar és az infrastruktúra-építés növekvő kereslete fogja támogatni.
A kereslet dinamikája azonban nagyban függ majd a geopolitikai helyzettől és a gazdasági tényezőktől. Külön kívánics vagyok megmarad-e a német kormány. Továbbá az EKB mikor látja be, hogy az infláció alapját a háborús energiaár robbanás hajtotta, nem az irreálisan nagy beruházási számok.
A globális acélkereslet mozgatórugói 2024-ben várhatóan a feldolgozóipar, az autóipar és az infrastruktúra lesznek, különösen az energetikai átálláshoz kapcsolódóan. Az építőipar növekedését a magas kamatlábak fogják visszafogni. Hazánkban a beérkező Uniós források nagy lökést adhatnak a múlt évi tetszhalott állapotokhoz képest.
Amivel számolhatunk idén egy nyugodtabb piac lesz a tekercs alapú termékek esetén, kizárva, hogy a gyártóművek fedezeti pont alatt dolgozzanak végig egy évet.