2024 mit várunk, és mire számítunk?

Most kiderül mit látunk a kristálygömbben

Kedves kolléga, úgy gondolom nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom a múlt évnél csak jobb jöhet. Az előző év a 2008-2009 válsághoz mérhető a közelmúltból máshoz nem.

Európa

A beruházások látványosan visszaestek nemcsak hazánkban, hanem egész Európában. Hiszem, hogy ennek hamarosan vége szakad, a megszorítások helyett a beruházások fogják átvenni a fő szerepet. Ezt nem a kristálygömb mondatja velem, sokkal inkább a politikai realitás. Idén EU választások jönnek, és a német vagy francia példát látva a polgároknak finoman szólva sem jön be az elmúlt évek gazdaságpolitikája.

Németországban a legnagyobb ingatlan beruházó cégek hatalmas bajban vannak. Nem a Kínai típusú fantom városok építése miatt, hanem mert a magas kamatok és megszorítások a földbe állította az éptőipart egész Európában.

A magas energiaárak magas kamatok és az exportpiacok fokozatos elvesztéséhez vezettek. Európának lassan be kell látnia, hogy az álmok helyett ideje lenne visszatérni a realitások talajára. Ami rossz hír, hogy az EKB jelenleg nem tárgyal az irányadó kamatok csökkentéséről.

Ázsia

Az ázsiai országok 2024-ben továbbra is afejlődés motorjai lesznek. Így az Ázsiai Fejlesztési Bank az ázsiai-csendes-óceáni térség feltörekvő gazdaságainak 2023-as gazdasági növekedési előrejelzését 4,7%-ról 4,9%-ra javította, 2024-ben pedig 4,8%-on hagyta.

Kína, viszont már nem képes produkálni azt a félelmetes bővülést mint korábban. Kína továbbra is meghatározó gazdaság marad a világban. 2024-ben a párt az ipar fejlesztést tűzte ki célul a belső kereslet bővülésével szemben. Kérdés, hogy ez mennyire képes elvenni a fókuszt a kínai árnyékbankrendszer illetve az ingatlanszektor katasztrofális állapotáról? Kideül…

Mit várhatunk a világtól?

Az idei év alig ígérkezik jobbnak, mint az előző. A negatív tényezők és globális kihívások száma szó szerint hónapról hónapra nő. Keletkezésüket szinte lehetetlen megjósolni, és még a regionális események következményei is globális következményekkel járhatnak ami egyértelműen egy ennyire globalizált világ fonákos oldala.

Növekvő geopolitikai feszültség és a fegyveres konfliktusok száma (Kína – USA, Kína – Tajvan, Ukrajna – Oroszország, Közel-Kelet).

A gazdasági növekedés lehetséges lassulása Kínában.

Az amerikai elnökválasztási kampány és a 2024. novemberi amerikai elnökválasztás eredménye.

Magas hitelköltségek (csökkentés kilátásba helyezésével).

Magas adósságteher a világ számos országában.

Csökkenő üzleti és fogyasztói bizalom a fejlett országokban.

Illetve egy még korábban nem kifejtett de súlyos probléma.

Egy új Szuezi válság

A  Szuezi-csatornán (amelyen keresztül a világkereskedelem rakományainak mintegy 12%-a halad át) keresztülhaladó hajózás blokkolását a jemeni Houthik által a kereskedelmi hajók ellen indított rakéta- és UAV-támadások.

 A világ legnagyobb szállítmányozási vállalatai, az MSC, a Maersk, a CMA CGM stb. már most megtagadták a Bab-el-Mandeb-szoroson (a Vörös-tenger déli bejárata) való áthaladást, és hajóikat Afrika körül küldik. Ez elkerülhetetlenül hatással lesz az áruk költségére, mivel növeli a logisztikai költségeket és a szállítási időt (további 10-14 nap).

Ez Egyiptom gazdaságát is súlyosan fogja érinteni, mivel a Szuezi-csatornán keresztül történő hajóátkelésből származó bevételek csökkennek. Sokan vélik, hogy a fegyveres védelem megoldás, de mások szerint ez csak egy újabb eszkalációs kockázat.

Mi lesz az acéllal?

A 2023 decemberében megfigyelt árnövekedési trend 2024 első felében folytatódik, amit a kínai termelés csökkenése és a növekvő belföldi kereslet támogat illetve a vietnámi piac pozitív visszajelzései is.

A kereslet stabil marad a kulcsfontosságú ágazatokban, például az építőiparban és az infrastruktúrában, bár más területeken a globális gazdasági lassulás miatt némi gyengülés tapasztalható.

A globális kereskedelmi áramlások a folyamatos geopolitikai feszültségek és a protekcionista politikák miatt továbbra is változékonyak maradnak.

A Fitch szerint a globális fémipar fő kockázatai közé tartoznak a tartósan magas kamatlábak, amennyiben a fejlett piacokon az infláció fennmarad, a magas energiaárak és a kínai gazdaság lassulása.

Acél Európában

Az EUROFER európai acélszövetség a maga részéről az Európai Unió látható acélfogyasztásának 7,6%-os növekedésére számít 2024-ben, bár a korábbi előrejelzés 6,2%-os növekedést valószínűsített. Ezt az alacsonyabb infláció és energiaárak miatt az autóipar, a feldolgozóipar és az infrastruktúra-építés növekvő kereslete fogja támogatni.

A kereslet dinamikája azonban nagyban függ majd a geopolitikai helyzettől és a gazdasági tényezőktől. Külön kívánics vagyok megmarad-e a német kormány. Továbbá az EKB mikor látja be, hogy az infláció alapját a háborús energiaár robbanás hajtotta, nem az irreálisan nagy beruházási számok.

A globális acélkereslet mozgatórugói 2024-ben várhatóan a feldolgozóipar, az autóipar és az infrastruktúra lesznek, különösen az energetikai átálláshoz kapcsolódóan. Az építőipar növekedését a magas kamatlábak fogják visszafogni. Hazánkban a beérkező Uniós források nagy lökést adhatnak a múlt évi tetszhalott állapotokhoz képest.

Amivel számolhatunk idén egy nyugodtabb piac lesz a tekercs alapú termékek esetén, kizárva, hogy a gyártóművek fedezeti pont alatt dolgozzanak végig egy évet.

Picture of Molnár Péter Zoltán

Molnár Péter Zoltán

Kereskedelmi Igazgató

Az acélipar szakértőjeként évek óta hagyomány nálunk, hogy kéthetente megosztjuk a legfontosabb acélipari híreket ügyfeleinkkel. Partnerhálózatunk növekedésével egyidőben született meg az az ötletünk, hogy létrehozzuk az Acél Magazint, ahol acélipari titkokat, friss információkat és hatalmas adag inspirációt osztunk meg vevőinkkel.

Számos gyárral és nemzetközi szervezettel állunk napi kapcsolatban, így rengeteg információ fut be hozzánk, melyeket szívesen közvetítünk ügyfeleinknek. Hogy mit tartunk a legnagyobb sikerünknek? Ha vevőink sikeresek tudnak lenni az acéliparban. Az Acél Magazin ebben nyújt segítséget!

Hasonló cikkek