Ahogy többször írtam, Kína a világ legnagyobb acélgyártó hatalma. Egyedül több acélt állít elő, mint a világ többi része együttvéve.
Ennek jelentős hatása nem volt az európai piacra az utóbbi 10 évben. Azonban ez a folyamat elkezdett megváltozni.
A kínai belső piac már nem képes felszívni ezt az irtózatos kohókapacitást. Így ezek a kapacitások sorra jelennek meg mindenhol a világon. Azok az országok akik eddig a kínai fellendülés nyertesei voltak, mint a törökök, most azzal szembesülnek, hogy dömping áron vannak velük szemben a kínai konkurensek.
Ez a folyamat jól nyomon követhető az alábbi táblázaton.
Tisztán látszik, hogy a trend nem csökken, egyre inkább növekszik. Kína az elmúlt években olyan erőre tett szert, amit nagyon nehéz lesz megállítani. Egyszerre vannak jelen a csúcsminőségű termékek piacán ahogy, ha kell az olcsó szegmensben is képesek bárkivel versenyezni, vagy jobban mondva jelenleg velük Európa nem tud versenyezni sem technológiában sem volumenben.
Ezt a CBAM nem fogja tudni megfogni. Inkább tovább mélyíti az EU cégek agóniáját. Önmagában véve a védővámok és a CBAM nem fejleszti az EU-s termelőket csak egy védelmi illúziót adnak számukra.
Amíg az Unió nem gondolja át radikálisan az iparhoz való viszonyát nem látom, hogy mitől lenne jobb a helyzet. Szükség van az ipar közvetlen támogatására, vagy hamarosan nem lesz ipar Európában.