Emiatt nem veszel olyan áron már acélt mint a múlt évben

Sokszor hallottam a héten, hogy nem fog átmenni a gyárak áremelési kísérlete, mert nincs kereslet.

Ez egy bizonyos pontig elfogadható, de sokszorosan cáfolható érv.

Kereslet kontra kínálat

A piacot csak keresleti oldalról megközelíteni nem vezet helyes következtetéshez. A piacot nemcsak a kereslet, hanem a kínálat is mozgatja. Tegyük föl, 20%-os csökkenés mellett a kínálat 50%-kal esik vissza, egyből túlkeresletről beszélünk, holott a kereslet csökken. Mi érezzük is, hogy csökken a kereslet, de az ár mégis felfelé fog elmozdulni.

Tavaly, mint írtam minden gyár Európában veszteséget termelt. Ennek a mértékét becsülni lehet, de két olyan hír is jött a héten, ami minden korábbi becslésemet felülírhatja. A baj nem akkora volt az előző évben, mint éreztük annál sokkal nagyobb lehetett.

Olasz helyzet

Az Acciaierie d’Italia (ADI) olasz acélgyártó, az állami tulajdonú Invitalia és az ArcelorMittal közös vállalata, a gázellátás megszakadhat, mivel nem tudott fizetni a beszállítóinak. Az ENI és a Snam Gas felé az acélgyártónak 180M EUR ki nem fizetett tartozása van. A gázsázllítás megszakítása ellen fellebbezett a gyártó, de azt a lombardiai bíróság elutasította. Hogy mi lesz, senki nem tudja.

Ostrava is bajban

A Liberty Ostrava szintén áll már december 22 óta. 500 Millió korona (20M EUR nagyjából) amivel a Liberty csoport tartozik a Tameh Energy cégnek.  Jelnleg folynak a tárgyalások a Liberty és a Tameh között.

Véleményem szerint

Amikor arról beszélünk, hogy a gyárak nem tudják a rezsi számlákat kifizetni, az egy dolgot mutat, brutális mértékű veszteségeket produkálhattak az előz évben. Így amikor azt írom, hogy inkább csökkentik a kínálatot az import hiánya, vagy nehezítése miatt, és tolják fel az árat, az nem hír, hanem tény.

Az EU acélgyártói évek óta csak környezetvédelmi beruházásokat hajtottak végre (vannak/voltak kötelezve rá nyilván nem csak ezt szerették volna erőltetni), így a versenyképességük világ szinten csökkent. Jelenleg az EU gyárak szabályozói segítség nélkül a saját piacukat sem tudnák megvédeni.

Nem tudom a valós számokat mekkora veszteséget fognak bejelenteni a gyárak, de azt tisztán látom, hogy a mértéke elképesztő lesz. Emiatt szükséges lépés a részükről hogy újra fedezeti pont felett legyenek. A mostani áremelkedést nem az EU keresleti oldala hajtja, hanem sokkal inkább a gyártóművek kényszerű megoldása ez.

Picture of Molnár Péter Zoltán

Molnár Péter Zoltán

Kereskedelmi Igazgató

Az acélipar szakértőjeként évek óta hagyomány nálunk, hogy kéthetente megosztjuk a legfontosabb acélipari híreket ügyfeleinkkel. Partnerhálózatunk növekedésével egyidőben született meg az az ötletünk, hogy létrehozzuk az Acél Magazint, ahol acélipari titkokat, friss információkat és hatalmas adag inspirációt osztunk meg vevőinkkel.

Számos gyárral és nemzetközi szervezettel állunk napi kapcsolatban, így rengeteg információ fut be hozzánk, melyeket szívesen közvetítünk ügyfeleinknek. Hogy mit tartunk a legnagyobb sikerünknek? Ha vevőink sikeresek tudnak lenni az acéliparban. Az Acél Magazin ebben nyújt segítséget!

Hasonló cikkek