Sokszor hallottam a héten, hogy nem fog átmenni a gyárak áremelési kísérlete, mert nincs kereslet.
Ez egy bizonyos pontig elfogadható, de sokszorosan cáfolható érv.
Kereslet kontra kínálat
A piacot csak keresleti oldalról megközelíteni nem vezet helyes következtetéshez. A piacot nemcsak a kereslet, hanem a kínálat is mozgatja. Tegyük föl, 20%-os csökkenés mellett a kínálat 50%-kal esik vissza, egyből túlkeresletről beszélünk, holott a kereslet csökken. Mi érezzük is, hogy csökken a kereslet, de az ár mégis felfelé fog elmozdulni.
Tavaly, mint írtam minden gyár Európában veszteséget termelt. Ennek a mértékét becsülni lehet, de két olyan hír is jött a héten, ami minden korábbi becslésemet felülírhatja. A baj nem akkora volt az előző évben, mint éreztük annál sokkal nagyobb lehetett.
Olasz helyzet
Az Acciaierie d’Italia (ADI) olasz acélgyártó, az állami tulajdonú Invitalia és az ArcelorMittal közös vállalata, a gázellátás megszakadhat, mivel nem tudott fizetni a beszállítóinak. Az ENI és a Snam Gas felé az acélgyártónak 180M EUR ki nem fizetett tartozása van. A gázsázllítás megszakítása ellen fellebbezett a gyártó, de azt a lombardiai bíróság elutasította. Hogy mi lesz, senki nem tudja.
Ostrava is bajban
A Liberty Ostrava szintén áll már december 22 óta. 500 Millió korona (20M EUR nagyjából) amivel a Liberty csoport tartozik a Tameh Energy cégnek. Jelnleg folynak a tárgyalások a Liberty és a Tameh között.
Véleményem szerint
Amikor arról beszélünk, hogy a gyárak nem tudják a rezsi számlákat kifizetni, az egy dolgot mutat, brutális mértékű veszteségeket produkálhattak az előz évben. Így amikor azt írom, hogy inkább csökkentik a kínálatot az import hiánya, vagy nehezítése miatt, és tolják fel az árat, az nem hír, hanem tény.
Az EU acélgyártói évek óta csak környezetvédelmi beruházásokat hajtottak végre (vannak/voltak kötelezve rá nyilván nem csak ezt szerették volna erőltetni), így a versenyképességük világ szinten csökkent. Jelenleg az EU gyárak szabályozói segítség nélkül a saját piacukat sem tudnák megvédeni.
Nem tudom a valós számokat mekkora veszteséget fognak bejelenteni a gyárak, de azt tisztán látom, hogy a mértéke elképesztő lesz. Emiatt szükséges lépés a részükről hogy újra fedezeti pont felett legyenek. A mostani áremelkedést nem az EU keresleti oldala hajtja, hanem sokkal inkább a gyártóművek kényszerű megoldása ez.