Mivel világszerte felismerték, hogy a hidrogén központi szerepet fog játszani a fosszilis tüzelőanyagokról való tiszta energiaforrásokra való áttérésben, számos kormányzat kezdett el támogatást nyújtani. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió vezet a szakpolitikai intézkedések terén, míg Kína a bevezetés terén.
USA
Az USA kormánya által a 2022-es inflációcsökkentő törvény (IRA) keretében nyújtott tiszta hidrogén adójóváírás az egyik legfontosabb jogszabály, amely ösztönözte a tiszta hidrogén előállításába történő korai beruházásokat.
A 45V hitelnek is nevezett jogszabály 10 évre szóló, akár 3 dollár/kilogramm adójóváírást kínál a tiszta hidrogén előállítására. A H2-gyártás életciklus-alapú üvegházhatásúgáz-kibocsátásától függően. Ez várhatóan 50-75%-kal csökkenti a termelés költségeit.
Az iránymutatások véglegesítése még folyamatban van, így néhány leendő projekt bizonytalanságban van, mivel a fejlesztők a szabályozási biztonságra várnak.
EU
2022-ben az Európai Bizottság elindította az Európai Hidrogénbankot, egy olyan finanszírozási eszközt, amely az európai és globális zöld hidrogéngyártást támogatja. Ennek keretében tavaly novemberben nyílt meg egy kísérleti aukció, amelynek nyerteseként a Bizottság a múlt hónap végén hét projektet hirdetett ki.
Az árverésen közel 720 millió eurót (768,4 millió dollár) ítélnek oda a Finnországban, Norvégiában, Spanyolországban és Portugáliában található megújuló hidrogénprojekteknek. A nyertes ajánlatok 0,37 és 0,48 euró/kg között mozogtak a termelt megújuló hidrogén mennyiségére vonatkozóan, ami jóval a 4,5 euró/kg-os felső ár alatt van.
A projektek a megújuló hidrogéntermelésükhöz legfeljebb 10 évig kapják meg az elnyert fix prémiumtámogatást. A támogatás aláírásától számított legfeljebb öt éven belül meg kell kezdeniük a termelést, ami várhatóan idén novemberben történik meg.
Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy az év végéig második árverést indít, mivel az árverési felső árat 3,50 euró/kg-ra javasolja csökkenteni. Szeretnék, öt évről három évre csökkentsék a működés megkezdésének maximális idejét. Továbbá a befejezési garancia kért összegét a kért támogatási összeg 4%-áról 10%-ra emeljék.
Az uniós szintű kezdeményezésektől függetlenül több európai ország is bejelentette saját ösztönző rendszerét:
Hollandia
A múlt hónap végén a holland kormány mintegy 250 millió eurós (268 millió dollár) támogatást ítélt oda hét zöld H2-termelő projektnek, amelyek összkapacitása 101 megawatt. A kormány OWE támogatási rendszerének részeként a teljesen megújuló hidrogéntermelés növelését célzó, 500 kilowatt és 50 MW közötti elektrolízis-kapacitású projekteket támogatják.
A támogatás két részből áll: a beruházási és az üzemeltetési részből. Az első rész a vállalat méretétől függően legfeljebb 60%-os támogatást nyújt az elektrolízisüzem beruházási költségeihez. Az üzemeltetési támogatás pedig a megújuló hidrogén és a szürke hidrogén előállítása közötti költségkülönbséget fedezi, a létesítmény befejezése után 7-15 évig.
„A projekt maximális támogatása összesen (beruházási támogatás és működési támogatás) 9 euró/kg megújuló hidrogénre korlátozódik” – mondta a Kallanishnak az árverést lebonyolító Holland Vállalkozási Ügynökség (RVO) szóvivője.
Ilyen arányban nem meglepő, hogy az OWE-rendszer aukciója rendkívül versenyképes volt, és összesen több mint 600 millió eurónyi ajánlat érkezett. A támogatásokat elnyert projektek között szerepel az RWE Eemshydrogen projektje Eemshavenben; a Van Kessel Olie projektje Oude Tonge-ban; a VoltH2 erőműve Delfzijlben; és a H2 Hollandia projektje Nieuw-Buinenben.
Németország
2021-ben Németország elindította a H2Global programot, amely az EU-n kívül előállított, Németországba importálandó zöld hidrogén támogatására szolgál. A rendszer kettős árverési modellt alkalmaz, amely megkönnyíti a hidrogén és származékai versenyképes globális áron történő beszerzését, majd eladását az EU-ban a legmagasabb ajánlatot tevőnek.
E kezdeményezés keretében a kormány tulajdonában lévő HintCo 10 éves hidrogénvásárlási megállapodások (HPA) keretében vásárol zöld hidrogént vagy annak származékait nemzetközi gyártóktól. Ezeket azután külön árveréseken elnyert rövid távú szállítási szerződések útján értékesítik majd az európai fogyasztóknak.
A kormány 2022 decemberében 900 millió eurós (1 milliárd USD) pályázatot írt ki zöld ammóniára, metanolra és e-üzemanyagokra. Az erre vonatkozó ellátási árverések 2024/2025-ben várhatóak.
Tavaly júniusban Berlin a rendszert az összes uniós tagállamra is kiterjesztette, és egyúttal összekapcsolta az Európai Hidrogénbankkal. Áprilisban az EB 350 millió euró német állami támogatást hagyott jóvá a bank aukciós szolgáltatásként működő eszközének részeként az ország elektrolízis-kapacitásának támogatására. A rendszer lehetővé teszi az uniós országok számára, hogy a költségvetés kiosztása után további, az árverésen részt vevő projekteket finanszírozzanak, és Németország az első ország, amely részt vesz benne. A finanszírozás várhatóan 90 MW elektrolízis-kapacitást támogat, ami 75 000 tonna/év zöld hidrogén előállításának felel meg Németországban.
Egyesült Királyság
Az Egyesült Királyság kormánya 2022 júliusában indította el az első hidrogénelosztási fordulót (HAR1) a hidrogéngyártási üzleti modell (HPBM) keretében.Ez az alacsony szén-dioxid-kibocsátású hidrogén előállítását és felhasználását kívánja ösztönözni. Tavaly decemberben a kormány 2 milliárd font (2,3 milliárd dollár) támogatást ítélt oda 11 zöld hidrogénprojektnek. Ezek együttes kapacitása 125 MW.
A CfD (Contracts for Difference) támogatási megközelítést alkalmazó rendszer a fejlesztők számára előzetes költségeket és hosszú távú beszerzési árakat, úgynevezett strike árakat biztosít. Ezek súlyozott átlagára 241 font/megawattóra.
A kormány 2023 decemberében megnyitotta a második hidrogénelosztási fordulót (HAR2). Ez 875 MW hidrogéntermelő kapacitás támogatására irányult. A benyújtási időszak a múlt hónapban zárult le. A kormány a HPBM keretében éves kiosztási fordulókat tervez. A harmadik és negyedik kiosztási forduló (HAR3 és HAR4) várhatóan 2025-ben és 2026-ban legfeljebb 750 MW-ot támogat majd.
India
Indiában eközben a kormány tavaly júliusban összesen 130,5 milliárd INR (1,6 milliárd USD) értékben írt ki pályázatokat. Az úgynevezett Strategic Interventions for Green Hydrogen Transition (SIGHT) program 1. szakasza az első évben legfeljebb 50 INR (0,60 USD)/kg H2-támogatást kínál.
Eza második évben 40 INR, a harmadik évben pedig 30 INR követ. Az árverést lebonyolító állami tulajdonú Solar Energy Corporation of India (SECI) kilenc vállalatot választott ki nyertesnek, és összesen 410 000 t/év termelési kapacitást osztott ki.
A program keretében 44,4 milliárd INR-t különítettek el az elektrolízisüzemek gyártására az országban. Az első évben eladott elektrolízisüzemek kapacitására 4440 INR/kilowatt (53,2 $/kW) alaptámogatást ajánlottak fel. Az ötéves támogatás minden évben csökken, és az utolsó évben eléri az 1 480 INR-t.
Márciusban a kormány pályázatokat nyitott az elektrolízisgyártási támogatás második részletére, amely további 1,5 gigawattnyi kapacitásra vonatkozik.
Az Energiagazdasági és Pénzügyi Elemző Intézet (IEEFA) szerint a jelenlegi támogatási arányok más nemzetközi rendszerekhez képest sokkal alacsonyabbak. Emellett a program rövid futamideje is árthat a program céljainak.
Sürgősség nélkül a globális fejlődés lassú marad
Az ilyen politikák támogatása ellenére a projektek globális bevezetése továbbra is lassú marad. Az országok közös problémája a meghirdetett finanszírozási rendszerek lassú végrehajtása.
„A rendszerek bejelentése és a projektfejlesztők számára a források rendelkezésre bocsátása között eltelt hosszú idő késlelteti a projektek végrehajtását.
Ahhoz, hogy a hidrogénprojektek előrehaladhassanak, a kormányoknak „sürgősen” végre kell hajtaniuk a meghirdetett programokat és rendelkezésre kell bocsátaniuk a finanszírozást.