A World Steel Association (WSA) áprilisi rövid távú előrejelzésében a kínai acélkeresletet 2024-ben stagnálóra, 2025-ben pedig 1%-os visszaesésre becsüli, elsősorban az alacsonyabb ingatlanberuházások miatt. Ez a szám sokkal alacsonyabb, mint a hivatalos kínai előrejelzések.
A WSA 2024-re az infrastruktúra és a feldolgozóipar növekedésével számol, amely kompenzálja az ingatlanok okozta keresletcsökkenéstViszont 2023 negyedik negyedévében, 5%-kal lefelé kellett módosítaniuk a 2023-as keresleti előrejelzésüket. A 2023-as kínai acélfelhasználásra vonatkozó látszólagos becslésből 3,3%-os csökkenés derül ki az előző évhez képest.
Növekedés, de miből?
Kína a keresletet a megfizethető lakások építésével, a városi falvak felújításával és a sürgősségi közintézmények építésével, az úgynevezett „Három nagy projekt” révén kívánja növelni. A helyi önkormányzatok pénzügyi terhei azonban lassíthatják a projekteket. A központi kormány idén januárban 12 eladósodott helyi önkormányzatot utasított arra, hogy halasszanak el vagy állítsanak le néhány állami tulajdonú infrastrukturális projektet.
Feldolgozóipar
Ami a feldolgozóipart illeti, Kína idén márciusban erőteljes autógyártást és az idei év első két hónapjában fellendülő hajóépítést tapasztalt. Világszerte azonban további kereskedelmi védelmi intézkedéseket jeleznek, többek között az EU és az Egyesült Államok részéről. Az Európai Bizottság a múlt hónapban megkezdte a Kínából származó elektromos járművek vámregisztrációját, ami a tavaly október óta tartó szubvencióellenes vizsgálat egyik lépése. Öt nemzeti szakszervezet eközben a múlt hónapban petíciót nyújtott be az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjéhez, hogy vizsgálja meg a kínai hajóépítési ágazatot. Emellett a vietnami acélgyártók a múlt hónapban dömpingellenes kérelmet nyújtottak be a kínai melegen hengerelt tekercsek ellen.
A Kínai Vas- és Acélipari Szövetség (CISA) és a Kínai Kohászati Tervező és Kutató Intézet (MPI) becslése szerint a kereslet 2024-ben 1%-kal, illetve 1,7%-kal fog csökkenni az előző évhez képest.
Vélemény
A kínai számokat érdemes mindig fenntartással kezelni. Jelenleg látszik, hogy az a fejlődés ami a 90-es és 2000-es éveket jellemezte már nem fenntartható. A kérdés a világ számára, hogy amíg az acélipar ennyire Kína súlyú lett mit hozhat egy csökkenő belső keresletű Kínával.
Félő, hogy azok a plusz kapaciátsok meg fognak jelenni a világon mindenhol és elkezdődik a dömping. Jelenleg annyira fejlett és nagy Kína az acéiparon belül, hogy nemigazán látom Európa hogyan tudna ennek ellenálni.