Hét kínai kormányhivatal tett javaslatot, amelynek célja, hogy 2030-ra 20% fölé növeljék az elektromos ívkemencék (EAF) részesedését az acélgyártásban.
Ez a lépés hozzájárul a feldolgozóipar zöldebbé tételéhez, új ipari versenyelőnyök kialakításához az ország környezetvédelmi céljainak megvalósításában, és elősegíti az új típusú iparosodást.
A javaslatot tevő ügynökségek között van az Ipari és Informatikai Minisztérium (MIIT), a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC), a Pénzügyminisztérium, valamint az Ökológiai és Környezetvédelmi Minisztérium.
Tavaly decemberben a kínai államtanács bejelentette, hogy a minőségi gazdasági fejlődés előmozdítására a fő fókusz. A terv szerint a hatóságok továbbra is támogatni fogják az elektromos acélgyártás fejlesztését, amely 2025-re a teljes acéltermelés 15%-át fogja kitenni.
Kína célja, hogy 2025-re elérje a 15%-os részarányt az EAF acéltermelésben. Ez kissé optimistának tűnik, mivel az országban visszaesés tapasztalható a hulladékvas vásrálás terén.
Az ország 2017 óta évente 110 millió tonnát fektetett be új EAF-kapacitásokba egy pótlási program keretében, de az átlagos kihasználtsági arány 60%-os.
A kínai acélgyártók 2023-ban 1,019 milliárd tonna acélt állítottak elő, ami 0,6%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez azt jelenti, hogy az ország acéliparának csökkenő tendenciája megállt.