A lengyel acélgyártók számára nehéz volt a tavalyi év, az ágazat 2024-2025-ben talpra állhat, de a helyi acélgyártókra nyomást gyakorolnak az ázsiai versenytársak . Ezeket a tendenciákat állapították meg a PKO Bank Polski elemzői a legfrissebb iparági áttekintésükben – írja az interia Biznes.
Tavaly az acélgyártók Európa-szerte problémákkal küzdöttek, és ez alól Lengyelország sem kivétel. A negatív tényezők közé tartozott az energiaválság és a magas beruházási költségek, illetve a magas hitelkamatok is.
Az elemzők szerint 2023 végén enyhe fellendülés volt tapasztalható, ami 2024 első negyedévében folytatódhat. Ez a tendencia azonban rövid életű lehet. A jelentés szerint az idei év csak kismértékben lehet jobb az iparág számára.
Iparági várakozások
Az EU-ban ugyanis a reál acélfogyasztás idén várhatóan a tavalyi szint közelében lesz. Az ipari és építőipari tevékenység fellendülésére, amely segítené az ágazatot, a szakértők szerint valószínűleg 2025-ig várni kell. Az EU ipari várakozásait kiválóan lefedi, hogy míg először az EUROMETAL egy 7% körüli növekedést prognosztizált, addig mostanra már kb stagnálásról szólnak a hírek.
Problémák és nehézségek
A lengyel acélipar egyik problémája az elemzők szerint a nyugat-európai versenytársakhoz képest magas kibocsátási intenzitás. Az elektromos acélművek ebben a tekintetben előnyben vannak. Lengyelországban azonban a szén-dioxid-intenzitásuk kevesebb, mint egy tonna CO2-t jelent egy tonna acélra vetítve, míg Németországban 0,8 tonna, Franciaországban pedig 0,3 tonna.
Összességében a legnagyobb lengyel bank elemzői szerint az acéliparban továbbra is negatív a hangulat. A lengyel acélgyártók az elégtelen keresletre és az importból származó versenyre hivatkoznak.
Ami lendületet adhat
A helyi acélgyártók helyzetén javíthatnának a Nemzeti Újjáépítési Terv (KPO) keretében az országban megvalósuló beruházások. Az ágazatot az ingatlanpiac fellendülése is ösztönözheti. A PKO BP közgazdászai szerint ezt elősegíti az alacsonyabb kamatlábak és a lakások iránti kereslet támogatása. Ez azonban nem biztos, hogy elég lesz a jelenlegi mélypont leküzdéséhez.
„Az ázsiai piacokon az acél túlkínálat és a kínai készletek feltöltése a vasérc és a kokszszén magas árai közepette erős nyomást gyakorol az árrésekre” – áll a jelentésben.
Ez azt jelenti, hogy a lengyel gyártók kénytelenek csökkenteni az árréseket, hogy versenyezni tudjanak az ázsiai exportőrökkel. Viszont itt érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt év veszteségei mennyire teszik lehetővé a fedezeti pont alatti piaci jelenlétet?
Egy pár szám
2024 januárjában a lengyel acélgyártók az előző hónaphoz képest 13,2%-kal, 590 ezer tonnára növelték az acéltermelést. Ezzel az ország a WorldSteel Association által készített globális rangsorban az acéltermelő országok között a 22. helyre került (71).
Emellett 2023-ban Lengyelország 13,1%-kal, 6,44 millió tonnára csökkentette az acéltermelést 2022-hez képest. Tavaly az ország havi átlagos acéltermelése 536,42 ezer tonna volt, míg 2022-ben 617,25 ezer tonna (-13,09% y/y).