Mi történik Lengyelországban?

A lengyel acélgyártók számára nehéz volt a tavalyi év, az ágazat 2024-2025-ben talpra állhat, de a helyi acélgyártókra nyomást gyakorolnak az ázsiai versenytársak . Ezeket a tendenciákat állapították meg a PKO Bank Polski elemzői a legfrissebb iparági áttekintésükben – írja az interia Biznes.

Tavaly az acélgyártók Európa-szerte problémákkal küzdöttek, és ez alól Lengyelország sem kivétel. A negatív tényezők közé tartozott az energiaválság és a magas beruházási költségek, illetve a magas hitelkamatok is.

Az elemzők szerint 2023 végén enyhe fellendülés volt tapasztalható, ami 2024 első negyedévében folytatódhat. Ez a tendencia azonban rövid életű lehet. A jelentés szerint az idei év csak kismértékben lehet jobb az iparág számára.

Iparági várakozások

Az EU-ban ugyanis a reál acélfogyasztás idén várhatóan a tavalyi szint közelében lesz. Az ipari és építőipari tevékenység fellendülésére, amely segítené az ágazatot, a szakértők szerint valószínűleg 2025-ig várni kell. Az EU ipari várakozásait kiválóan lefedi, hogy míg először az EUROMETAL egy 7% körüli növekedést prognosztizált, addig mostanra már kb stagnálásról szólnak a hírek.

Problémák és nehézségek

A lengyel acélipar egyik problémája az elemzők szerint a nyugat-európai versenytársakhoz képest magas kibocsátási intenzitás. Az elektromos acélművek ebben a tekintetben előnyben vannak. Lengyelországban azonban a szén-dioxid-intenzitásuk kevesebb, mint egy tonna CO2-t jelent egy tonna acélra vetítve, míg Németországban 0,8 tonna, Franciaországban pedig 0,3 tonna.

Összességében a legnagyobb lengyel bank elemzői szerint az acéliparban továbbra is negatív a hangulat. A lengyel acélgyártók az elégtelen keresletre és az importból származó versenyre hivatkoznak.

Ami lendületet adhat

A helyi acélgyártók helyzetén javíthatnának a Nemzeti Újjáépítési Terv (KPO) keretében az országban megvalósuló beruházások. Az ágazatot az ingatlanpiac fellendülése is ösztönözheti. A PKO BP közgazdászai szerint ezt elősegíti az alacsonyabb kamatlábak és a lakások iránti kereslet támogatása. Ez azonban nem biztos, hogy elég lesz a jelenlegi mélypont leküzdéséhez.

„Az ázsiai piacokon az acél túlkínálat és a kínai készletek feltöltése a vasérc és a kokszszén magas árai közepette erős nyomást gyakorol az árrésekre” – áll a jelentésben.

Ez azt jelenti, hogy a lengyel gyártók kénytelenek csökkenteni az árréseket, hogy versenyezni tudjanak az ázsiai exportőrökkel. Viszont itt érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt év veszteségei mennyire teszik lehetővé a fedezeti pont alatti piaci jelenlétet?

Egy pár szám

2024 januárjában a lengyel acélgyártók az előző hónaphoz képest 13,2%-kal, 590 ezer tonnára növelték az acéltermelést. Ezzel az ország a WorldSteel Association által készített globális rangsorban az acéltermelő országok között a 22. helyre került (71).

Emellett 2023-ban Lengyelország 13,1%-kal, 6,44 millió tonnára csökkentette az acéltermelést 2022-hez képest. Tavaly az ország havi átlagos acéltermelése 536,42 ezer tonna volt, míg 2022-ben 617,25 ezer tonna (-13,09% y/y).

Picture of Molnár Péter Zoltán

Molnár Péter Zoltán

Kereskedelmi Igazgató

Az acélipar szakértőjeként évek óta hagyomány nálunk, hogy kéthetente megosztjuk a legfontosabb acélipari híreket ügyfeleinkkel. Partnerhálózatunk növekedésével egyidőben született meg az az ötletünk, hogy létrehozzuk az Acél Magazint, ahol acélipari titkokat, friss információkat és hatalmas adag inspirációt osztunk meg vevőinkkel.

Számos gyárral és nemzetközi szervezettel állunk napi kapcsolatban, így rengeteg információ fut be hozzánk, melyeket szívesen közvetítünk ügyfeleinknek. Hogy mit tartunk a legnagyobb sikerünknek? Ha vevőink sikeresek tudnak lenni az acéliparban. Az Acél Magazin ebben nyújt segítséget!

Hasonló cikkek