A német nyersacéltermelés tavaly ismét visszaesett, mivel az iparág nem heverte ki a súlyos megrázkódtatásokat amit az orosz-ukrán háború következtében fellépő infláció okozott. A német acélszövetség (WV Stahl) szerint 2023-ban a német üzemek 35,4 millió tonna nyersacélt bocsátottak ki, ami 3,9%-kal kevesebb, mint 2022-ben volt.
Míg a hagyományos acéltermelés csökkenése nem volt olyan jelentős (-0,9% 25,6 millió t-ra), addig a német elektroívkemencés acéltermelés 10,9%-kal 9,8 millió t-ra esett vissza, elsősorban a megugró villamosenergia-költségek és a gyenge építőipar miatt. Ez a szint még a 2009-es válság idején elért mélypontnál is alacsonyabb volt (11,3 millió t) .
A zöld acél nem megoldás a zöld acél probléma
Ilyenkor az ember felteszi magának a kérdést, hogy mennyire van jövője a zöld acélnak. A véleményem továbbra is, hogy semennyire nem versenyképes terméket kapunk, de legalább elveszítjük az Európán kívüli piacokat. Ha a cél az EU iparának tönkretétele, kiváló ötlet, minden más esetben viszont szörnyű.
Politika nélkül nem fog menni
A németországi acéltermelés éves mérlege világosan mutatja, hogy az acélipar és különösen a zöldnek mondott acélgyártás helyzete nagyon súlyos. Itt továbbra is sürgős politikai intézkedésekre lenne szükség: a legsürgősebben a továbbra is versenyképtelen villamosenergia-költségek kezelése lenne. Ezek az év eleje óta megduplázódtak. A villamosenergia-hálózati díjak minden eddiginél magasabbak lettek” mondta Kerstin Maria Rippel, a WV Stahl ügyvezető igazgatója.
Vélemény
Korábban foglalkoztunk vele, hogy az EU energiapolitika mennyire homokvárra épül. A zöld energia atomenergia nélkül nem működőképes. A németek elkövették azt a szörnyű hibát, hogy bezárták az összes atomerőművüket. Most az amerikai LNG nélkül Németország óriási energia krízisben lenne.
Régi függőség helyett új függőség
A korábbi orosz függőséget sikerült amerikaira cserélni, ami jóval drágább, mint az orosz gáz volt. Tisztán látszik, hogy önálló EU-s energia politika nélkül az egész EU ipara halálra van ítélve. Remélni tudom, a „zöldhályogra” előbb utóbb lesz megoldás. Mert a nagy zöldülésben egy perspektívát látok az pedig az elszigetelődés és teljes versenyképtelenség lesz. Ne legyen igazam. Bár a számok eddig mást mutatnak.