Ezt várják az EU acélgyártók 2024-től

Az Eurofer csökkenti a 2024-es acélfogyasztásra vonatkozó kilátásokat

Az Eurofer, az európai acélgyártók szövetsége ismét csökkentette a látszólagos acélkeresletre vonatkozó előrejelzését. Legutóbbi közleményében a szövetség megjegyzi, hogy a 2023-as látszólagos kereslet a 2020-ban regisztrált szinten állt, és a 2024-es fellendülés lassabb lesz a vártnál. Nem szokásom mások elemzéseivel sokat foglalkozni viszont az EUROFER-re oda kell figyelni, mégis csak az EU legnagyobb acélgyártóit tömörítő szervezet amiről beszélünk az esetükben.

Számok tükrében

Az Eurofer szerint tavaly mintegy 129 millió volt Európa acélfogyasztása. Ez a szint megegyezik a 2020-as szinttel, amikor Európa a Covid-19 járvány első hullámának hatását szenvedte el. Ennek következtében a kereslet 2023-ban több mint 6%-kal csökkent éves szinten, ami a negyedik éves csökkenés az elmúlt öt év során.

A látszólagos acélkereslet 2024-ben mintegy 5,6%-kal fog helyreállni, ami nem elegendő ahhoz, hogy visszatérjen a 2022-es szintekhez.

A látszólagos fogyasztás vártnál lassabb helyreállását a 2024-re várt reál acélkereslet tartós gyengesége okozza. Idén a reálkereslet 0,4%-kal csökken 2023 alatt, követve a tavalyi 3,1%-os éves szintű csökkenést.

Lesz növekedés, de nem akkora mint várták

„2024-ben az ipari kilátások kedvezőbb alakulása és az acélkereslet javulása esetén a látszólagos acélfogyasztás – bár a korábban prognosztizáltnál (+7,6%) lassabb ütemben – várhatóan helyreáll (+5,6%). Az acélkereslet általános alakulását továbbra is nagyon nagy bizonytalanság övezi” – magyarázza az Eurofer.

Import

A gyenge acélkereslet keretében 2023-ban az európai összfogyasztáson belül az import piaci részesedése továbbra is magas marad. Az Eurofer számításai szerint 2023 harmadik negyedévében ez az arány még mindig 27% volt, beleértve a kész- és félkész termékeket is.

Ez viszont nagyban köszönhető volt az európai gyárak magas költségeinek. Többek közt a magas energia árak, a magas bérek, illetve az ércek importfüggőségének volt betudható. Nem beszélve a zöldítési kísérlet okozta rengeteg többlet költségről, amivel sorra veszítik el az EU ipari szereplők a nem EU-s piacokat.

Mi ezt vártuk 2024-re ezt továbbra is tartom. Amennyiben nem így lesz, veszünk egy új kristálygömböt.

Picture of Molnár Péter Zoltán

Molnár Péter Zoltán

Kereskedelmi Igazgató

Az acélipar szakértőjeként évek óta hagyomány nálunk, hogy kéthetente megosztjuk a legfontosabb acélipari híreket ügyfeleinkkel. Partnerhálózatunk növekedésével egyidőben született meg az az ötletünk, hogy létrehozzuk az Acél Magazint, ahol acélipari titkokat, friss információkat és hatalmas adag inspirációt osztunk meg vevőinkkel.

Számos gyárral és nemzetközi szervezettel állunk napi kapcsolatban, így rengeteg információ fut be hozzánk, melyeket szívesen közvetítünk ügyfeleinknek. Hogy mit tartunk a legnagyobb sikerünknek? Ha vevőink sikeresek tudnak lenni az acéliparban. Az Acél Magazin ebben nyújt segítséget!

Hasonló cikkek